Zakup czy adopcja szczeniaka. Jaką wyłonić odmianę psiaka? Jaka będzie stosowna?

To, że psiak jest najznakomitszym towarzyszem człowieka nie podlega żadnej dyskusji. Ten futrzasty towarzysz, jest wierny człowiekowi bez względu na jego zawartość portfela i także warunki, w jakich żyje. Dla niego liczy się jedynie ludzkie spojrzenie i dotyk ciepłej pomocnej dłoni.


Kiedy szczeniak dojrzewa…


Ludzie, którzy planują zakup lub adopcję psa, bardzo często chociażby nie zastanawiają się nad wyborem tej prawdziwej rasy, która będzie odpowiadała ich potrzebom i także sposobowi życia. Stan pieseczka oraz jego przyjemny pyszczek wystarczają, żeby futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem rozkoszny pies bardzo szybko dorasta i właściciel nawet nie ujrzy, w jaki sposób zamienia się w dojrzałego psiaka, którego obraz nie zawsze odpowiada wymaganiom właściciela. Dzieje się tak, kiedy czworonóg zostaje wzięty jako szczeniak, zaś pochodzenie jego rodziców niestety nie zostało zidentyfikowane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie zaplanować, jak wielki psiak wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego przygarnięcie, niezależnie od jego przepięknych oczek i także zabawnego pyszczka.


Przebojowy psiak oraz ociężały człowiek


Decydując się na posiadanie psa, wypada dokładnie zaznajomić się z jego rasą, żeby wspólnie z nim stanowić zwarty oraz szczęśliwy związek. Psiska wymagające dużo ruchu i także spacerów,nie będą czuły się spokojne, posadzone w czterech ścianach przez większą połowę dnia. Decydując się na pieski myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, czy psy gończe, należy mieć wiedzę, że to mocno ruchliwe zwierzaki, które pragną długich spacerów i także licznych gier ruchowych. Inaczej znużone będą niszczyły sąsiedztwo, w którym przebywają, prowokując swoich właścicieli do szewskiej pasji. Stąd miłośnicy odpoczynku na kanapie, przed telewizorem lub z książką w dłoniach powinni zapomnieć o takich rasach.


Pies ochronny czy do towarzystwa?


Którykolwiek kolejny właściciel psiego czworonoga, powinien dobrze sprecyzować swoje oczekiwania w stosunku do nowego pieseczka. Gdy poszukuje przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie ze sobą zabierać, perfekcyjnie sprawdzą się tutaj psy nieduże, które spokojnie pomieszczą się w każdym samochodzie czy koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe oraz buldożki francuskie doskonale nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na drobne wymiary mogą przebywać ze swoim panem podczas jego urlopów oraz wakacji.

Tymczasem małe czworonogi pomimo swojego atrakcyjnego wyglądu, niestety nie dostarczą człowiekowi takiego bezpieczeństwa, jak psy obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski albo dog niemiecki, z pewnością wzbudzą lęk oraz obawy przed obcymi, efektywnie ich zniechęcając. Jeśli w mieszkaniu przebywają małe dzieci, których zachowanie często jest nieprzewidywalne, lepiej będzie nie decydować się na psa obronnego, albowiem niewłaściwie prowadzony może wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na swoją wielkość i także wagę.

Piesek agresywny wyłącznie dla doświadczonych właścicieli

Pies agresywny to stworzenie, które potrzebuje od właściciela posiadania należytych dokumentów, pozwalających na jego posiadanie. Czworonogi odmian agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i także moskiewski stróżujący potrzebują określonej tresury już okresie szczenięcym i odpowiedniego prowadzenia psa, co ma przeciwdziałać występowaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy bardzo dokładnie zapoznać się ich odmianami, żeby właściwie dobrać tę odpowiednią, zgodną z potrzebami, wymaganiami i także trybem życia człowieka, bo tylko wtedy więź z czworonogiem będzie skutkowała przywiązaniem oraz wzajemną miłością.

hurtownia zoologiczna kraków